a
  • Samsun OLAY
  • Spor
  • Yedi Renkli Göl Eğirdir’de Optimist Türkiye Takım Şampiyonası’nda Şampiyon Fenerbahçe

Yedi Renkli Göl Eğirdir’de Optimist Türkiye Takım Şampiyonası’nda Şampiyon Fenerbahçe

Yedi Renkli Göl Eğirdir’de Optimist Türkiye Takım Şampiyonası’nda Şampiyon Fenerbahçe

ISPARTA – BHA

Triatlon yarışları gibi bir sürü müsabakalara ev sahipliği yapan Eğirdir, Optimist Türkiye Takım Şampiyonası yarışından da yüz akıyla çıkmasını bildi. 16-20 Ağustos 2023 tarihinde Eğirdir’in ev sahipliği yaptığı Optimist Türkiye Şampiyonası sporseverlerin yanında İlçe halkının da takibi, ilgisi ile müsabakalar dört gün boyunca keyifle izlendi. Yedi renkli güzel göl adeta kelebeklerin dolaşması görüntüsü ile ayrı bir güzellikle seyir keyfi verdi. Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Eğirdir Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Eğirdir Belediyesi koordinasyonuyla başarılı bir şekilde sonuçlanan şampiyona, genelde deniz sporunu olarak bilinen yelkenin iç sularda da yapılabileceğini bu organizasyonla kanıtlamış ve daha büyük yarışlara aday ilçe olduğunu gösterdi.

Bu yarışın sponsoru olan Eğirdir İlçesinin tanınmış firmalarındanGülbudak Gıda Soğutma Tekstil İnşaat Anonim Şirketi yarışma sporcularına, antrenörlere, hakemlere daha güzel imkanlar sunarak yarışı daha da güzelleştirdi ve aynı zamanda imkanı olan işletmelere, spora destek olunması gerektiği vurgusunu yaparak örnek oldu.

Olimpik sporlarımızdan Yelken branşının, optimist kategorisi 2 bayan, 2 erkek olmak üzere 9-15 yaş aralığı sporculardan oluşuyor. Bir yıl içerisinde Federasyon faaliyet programında yer alan yarışlarda en çok puanı toplayan kulüpler, Türkiye Takım Şampiyonasına katılma hakkı elde etmiş oluyorlar. Eğirdir’de düzenlenen bu önemli yarışa 16 kulüp takımı katılma hakkı elde etmiş olup, 11 takımın katılımlarıyla şampiyon ve aynı zamanda ülkeyi yurt dışında temsil edecek kulüp takımı belirlenmiş oldu. Yarışmaya katılan kulüpler; A.R.M. Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi, Tekirdağ Yelken İhtisas ve Su Sporları Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesi, Era Bodrum Yelken Spor Kulübü, Bodrum Belediyespor Kulübü Yelken Şubesi, İstanbul Yelken Kulübü, Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi, İskenderun Yelken Kulübü, Turgutreis Yelken Spor Kulübü (Muğla) , Yalıkavak Yelken Kulübü (Muğla).

20 Ağustos 2023 tarihinde Optimist Türkiye Takım Şampiyonasının ödül töreni büyük bir coşku içerisinde geçti. İlçe Kaymakamı Adem ÇELİK, Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mahmut DANAYİYEN, İlçe Protokolü ve Eğirdir halkının katılım sağladığı törende halk oyunları gösterisi de programa renk kattı.

Dört gün boyunca kıyasıya mücadele içinde geçen optimist yarışları sonunda ipi göğüsleyen Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesi oldu. İkinciliği Era Bodrum Yelken Spor Kulübü, üçüncü de Yalıkavak Yelken Kulübü (Muğla) kulübü oldu. En centilmen takım unvanını da İskenderun Yelken Kulübü aldı. Avrupa Optimist Takım Şampiyonasında Fenerbahçe Kulübüne protokol başarılar diledi.

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; ‘Bir çok farklı spor dalına ev sahipliği yapan Eğirdir İlçemizde bu tür şampiyonaların düzenlenmesi oldukça mutluluk verici. Önümüzdeki günlerde Takwondo Türkiye Şampiyonası ve Kick Boks Uluslararası Gala Gecesi’ni ilçemizde düzenliyoruz, tüm hazırlıklarımız tamamlanmak üzere.’ dedi.

Ödül töreninde konuşan; Yelken Federasyonu genel Koordinatörü Fulya Tüfenkçioğlu ‘Eğirdir’in bu mavi yeşil sularında çok güzel bir şampiyonası 11 kulübümüzle başarıyla tamamladık. Ben burada henüz aramızda olmayan Federasyon Başkanımız Dr. Özlem Akdurak adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün bu organizasyonun yapılmasında bizlere destekleri olan tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum.’ dedi.
Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik yaptığı konuşmada; ‘Bugün gözbebeğimiz Eğirdir İlçemize uzaktan yakından gelen bütün sporcularımız ve sporcularımızın aileleri hepiniz Eğirdir’imize hoş geldiniz. Yelken yarışları konusunda Eğirdir bir marka. Yelken Federasyonunun bu anlamdaki tercihi nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Daha büyük müsabakaların Eğirdir’de gerçekleşebileceğini buradan deklare etmek istiyorum. Eğirdir halkımız, Eğirdir’liler yelken sporunu çok yakından biliyor, seviyor. O beyaz kelebekler güzel yedi renkli güzel Eğirdir Gölümüzde yer aldığında her birimiz ayrı bir mutlulukla donanıyoruz . Bütün yelkencilerimize ben başarılar diliyorum. Bu optimist yarışlarının kazasız belasız bitmesinden dolayı ayrıca mutlu olduğumuzu bildiriyorum. Bütün paydaşlarımıza Belediye Başkanlığımıza, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğümüze, İlçe Gençlik Spor Müdürlüğümüze ve tüm birimlerimize teşekkür ediyorum. Eğirdir’imizde yarışlar, festivaller hiç eksik olmuyor, olmasında. Yelken yarışlarının Eğirdir için çok ayrı bir önemi var. Bir sonraki yarışlarda sizlerle buluşmak üzere diyor, çok teşekkür ediyorum. ‘ dedi.
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; ‘Biz sporun eğitimde tam bir merkez olduğunu değerlendirebiliriz. Ben inanıyorum ki bu tür faaliyetler özellikle çocuklarımızın daha kaliteli eğitim alması anlamında çok büyük katkı sağlıyor. Programda emeği geçen tüm paydaşlara her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, çocuklarımıza da emekleri için teşekkür ediyorum, daha büyük programlarda buluşmak üzere.’ Dedi.
İl Gençlik ve Spor Müdürü Mahmut Danayiyen; ‘Eğirdir güzellikler ilçesi, Belediye başkanım ve Eğirdir’in tamamının desteğiyle özellikle yaz aylarında sürekli faaliyetlerin olduğu bir ilçemiz. İnşallah bundan sonra yapacağımız faaliyetler de de bu güzelliklere güzellik katacağız. Maddi ve manevi desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Eğirdir Kaymakamımız ve Eğirdir Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Hocalarımıza, gençlerimize, hakemlerimize çok teşekkür ediyorum. Her zamanki gibi gençlerimize şunu söylüyorum, üzerinizde farklı kulüplerin farklı takımların formaları var. Hedefiniz her zaman kırmızı beyaz forma bayrağı her zaman en yüksekte dalgalandırmak için hedefinizi büyük tutun, her zaman milli takımın sporcusu olmak için çalışın hedefiniz bu olsun.’ İfadelerini kullandı.
Emeği geçen protokol üyelerine plaket takdiminin ardından dereceye giren kulüp sporcularına madalya ve kupalarının takdiminin ardından program sona erdi. Programda Isparta Akademi Kültür Sanat Spor Kulübü Halk Oyunları ekibi gösterilerini sunarak büyük alkış aldılar.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Büyükşehirli Muhammet, Sakarya’nın Adını Tarihe Yazdırdı

timbir - birlik haber ajansi