a
  • Samsun OLAY
  • Genel
  • Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Sonuçlandı Uzlaşma Sağlanamadı

Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Sonuçlandı Uzlaşma Sağlanamadı

Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Sonuçlandı Uzlaşma Sağlanamadı

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakereleri 1 Ağustos’ta başlayıp sona erdi. Hükümet son teklifinde 2024 yılı için toplamda %25, 2025 yılı için ise toplamda %11 zam önerdi. Ancak Memur-Sen, 2024 için %70, 2025 için ise %40 zam talebiyle bu teklifi reddetti.

Müzakereler sonucunda, memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren zam oranında Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında anlaşma sağlanamadı. Ancak 11 farklı hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında uzlaşma sağlandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dün saat 20.30’da başlayıp bugün saat 03.40’da sona eren görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu.

Yalçın Memur-Sen ile uzlaşmanın sağlanamadığını belirterek sürecin devamı için açıklamasında;

“Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı. 291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası toplu sözleşmemizin sonucu. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz, geceli gündüzlü çalışıyoruz, şu an saat gecenin 4’üne yaklaşmakta ve ancak içeriden çıkabildik ve imzalar ancak atılabildi. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak.3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında çok önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz.”  ifadelerini kullandı.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TSK’dan Çanakkale’deki Yangına Aralıksız Destek

timbir - birlik haber ajansi