a

“Terme Ünye’ye bağlanamaz!”

Ordu OLAY’dan Durdiye Aksu’nun haberine göre, Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Terme’nin Ünye’nin il olması durumunda Ünye’ye bağlanmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Biz kesinlikle Terme’nin Ünye’ye bağlanmasına gönül veremeyiz. Biz büyükşehir olmuşuz, köylerimize bir sürü hizmet gidiyor. Ayrıca ben Ünye’nin il olabileceğine inanmıyorum.” dedi.

Başkan Kılıç şunları söyledi: “Ünye il olacak veya olmayacak bilemem, ama Terme niye oraya bağlansın? Küçük olmaları onların sorunu. İl olmak istiyorlarsa bilemem, Ünye’nin il olup olmaması benim sorunum değil. Bu Ünye’deki vatandaşların tercihi ve sorunudur. Ama biz kesinlikle Terme’nin Ünye’ye bağlanmasına gönül veremeyiz.”

TERME ÜNYE’YE BAĞLANAMAZ
“Biz büyükşehir olmuşuz, büyükşehre bağlı ilçeyiz. Şimdi köylerimize bir sürü hizmet gidiyor. Ne yapacaksın, oradan geri döneceksin vatandaşlara, tekrar özel idareye bağlayacaksın. Dolayısıyla bizim Termelilerin, Termeli hemşerilerimizin, bizim böyle bir gündemimiz yok. Ünye il olursa şayet Terme’nin Ünye’ye bağlanması olayını mümkün görmüyoruz. Karşıyız da zaten.”

ÇARŞAMBA DA İL OLSUN
“Eğer böyle oluyorsa o zaman Çarşamba da il olsun. Çarşamba’nın nüfusu da Ünye kadar, 130 bin. Çarşamba’yla biz Terme olarak daha çok bağlantılıyız. Hatta Çarşamba’ya yakın köylerimizin birçoğunun Çarşamba’yla sosyal münasebeti de var. O zaman Terme’nin bir kısmını da Çarşamba’ya bağlasınlar.”

DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM
“Gerçi ben Ünye’nin il olabileceğine inanmıyorum. Açıkça söyleyeyim. İl olmak için tek başına nüfusun il olmak için yeterli olmadığını düşünüyorum. Mutlaka orada bir kıstas olacaktır, eğer öyle olmazsa Bafra da il olacak o zaman, Çarşamba da il olacak, Ünye de il olacak. İl olmak için farklı kıstaslar, merkeze uzaklık, o bölgenin jeopolitik durumu, ticarette ve coğrafyada değişik tutumların orada etkili olacağını düşünüyorum. Zaten her yeri il yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.”

HİÇBİR RESMİ TEMAS OLMADI
“Daha önce Terme’nin Ünye’ye bağlanmasıyla ilgili hiçbir görüşme yapmadım. Sadece bir ara bir Samsun gazetesinden bir kişinin böyle bir söyleşisi oldu. Bir de şimdi sizinle konuştum. Bu kadar. Bana gelen bir heyet, resmi bir temas ya da bir görüş alışverişi olmadı.“

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Atakum’da kadınlara özel yaz kursu

timbir - birlik haber ajansi