a

Moddy’s’ten Türkiye Ekonomi Raporu

Moddy’s’ten Türkiye Ekonomi Raporu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin ekonomi politikalarına ilişkin raporunda, yeni ekonomi yönetiminin daha kuralcı, öngörülebilir ve geleneksel politikalara yönelmesinin kredi görünümü açısından olumlu bir adım olduğunu, ancak hızlı bir politika değişikliği riskinin bulunduğunu ifade etti.

Moody’s raporunda, son dönemde Türkiye‘nin öngörülemeyen politikaların yol açtığı yüksek enflasyon nedeniyle kredi profili üzerinde baskılandığını vurguladı. Ayrıca Merkez Bankası’nın kredibilitesinin sarsılması ve yatırımcı güveninin azalması gibi faktörlerin de kredi görünümünü olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Moody’s gelecek yıl yapılacak yerel seçimleri göz önünde bulundurarak, para politikasında ağır ve aşamalı bir sıkılaşmanın devam edeceğini ve bu durumun enflasyonun önümüzdeki aylarda yüksek seviyelerde kalmasına neden olabileceğini öngördü.

Kuruluş, halihazırda Türkiye’nin kredi görünümünü durağan olarak değerlendirdiğini belirtti. Raporda, geleneksel politikalara dönüşün kredi görünümünü ve notunu olumlu etkileyebileceği, ancak yeni bir politika değişikliği riskinin yüksek olduğu vurgulandı. Bu durumda kredi görünümünün negatife dönebileceği uyarısı yapıldı.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mamak Tıp Fakültesi Caddesi’nde Asfalt Çalışması Başlıyor

timbir - birlik haber ajansi