a

Marmara Depremi’nin 24. Yıldönümünde Acı Unutulmadı

Marmara Depremi’nin 24. Yıldönümünde Acı Unutulmadı

17 Ağustos 1999‘da Marmara Bölgesi’ni sarsan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremin üzerinden 24 yıl geçti. Depremin yıldönümü dolayısıyla Türkiye, depremin yıkıcı etkilerini ve kaybedilen canları anıyor.

17 Bin 480 Kişi Hayatını Kaybederken, 43 Bin 953 Kişi Yaralandı
Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki deprem, 45 saniye süren bir felakete dönüşmüş, binlerce insanın hayatını kaybetmesine, evlerin yıkılmasına ve şehirlerin harabeye dönmesine neden olmuştu. Depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken, 43 bin 953 kişi yaralandı. Yaklaşık 200 bin kişi evsiz kaldı, on binlerce bina hasar gördü.
İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli ve Düzce gibi iller depremin en fazla etkilendiği yerler arasında yer aldı. İstanbul’da da yüzlerce kişi hayatını kaybederken, on binlerce bina hasar gördü. Depremin merkez üssü olan Gölcük ise en fazla can kaybının yaşandığı yer oldu. Deprem sonrasında Türkiye, büyük bir yıkımın ve kaybın üstesinden gelmeye çalıştı.

Daha Bilinçli Adımlar Atılıyor

24 yıl boyunca Türkiye, depremin yaralarını sarmak ve gelecekteki benzer felaketlere karşı tedbirler almak için çalıştı. Kentsel dönüşüm projeleriyle hasarlı binaların güçlendirilmesi ve yeni yapıların deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmesi hedeflendi. AFAD, TOKİ ve diğer kurumlar, deprem sonrasında alınan derslerle hareket ederek ülkenin deprem riskini azaltmaya çalıştı.

Bugün, Marmara Depremi’nin izleri hala Türkiye’nin pek çok noktasında görülebiliyor. Ancak bu felaket, aynı zamanda ülkeye deprem hazırlığı ve dayanıklılığı konusunda önemli bir ders verdi. Depremin 24. yıldönümünde, hayatını kaybedenleri unutmayarak deprem riskine karşı daha bilinçli ve hazırlıklı bir toplum olma yolunda daha bilinçli adımlar atılıyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ordu Büyükşehir’den Manevi Değerlere Yönelik Çalışma

timbir - birlik haber ajansi