a
  • Samsun OLAY
  • Spor
  • Kürek Federasyonu Teknik Kurulu Üyesi Er: Beklentimiz Olimpiyat Kotası Almak

Kürek Federasyonu Teknik Kurulu Üyesi Er: Beklentimiz Olimpiyat Kotası Almak

Kürek Federasyonu Teknik Kurulu Üyesi Er: Beklentimiz Olimpiyat Kotası Almak

Tahsin KEMER – Furkan KARATAŞ / ANKARA

Ankara Kent Konseyi, Kürek Federasyonu Teknik Kurulu Üyesi Baha Er’i teşekkür için konseye davet etti. Davette konuşan Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Kürek Milli Takımı’nın ilk defa Ankara’da kamp yapacağını belirterek milli takımı Ankara’da ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Yılmaz’ın ardından Teknik Kurulu Üyesi Er, Ankara’da düzenlenecek olan Gençler Türkiye Kürek Şampiyonası, Balkan Şampiyonası ve olimpiyat hedefleri gibi konularda Birlik Haber Ajansına özel açıklamalarda bulundu.

“Türkiye Şampiyonluğu’na Ulaşacak Ekipleri Merakla Bekliyoruz”

1-3 Eylül tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan Gençler Türkiye Kürek Şampiyonası’ndaki beklentilerini anlatan Baha Er, “Bir buçuk ay önce Ankara’da Türkiye Kupasını düzenlemiştik. Şimdide Ankara’da Türkiye Şampiyonası düzenlenecek. 23 kulübün katılmasını bekliyoruz. Bunların içerisinde Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi büyük kulüpler de var. Yaklaşık 400 sporcu katılıyor. Bunu tamamladıktan sonra 6 kategoride yarışacak sporcularımız var. 12 aylık çalışmanın sonucunda Türkiye Şampiyonluğu’na ulaşacak ekipleri merakla bekliyoruz. Bunu tamamladıktan sonra 4 Eylül’de yine aynı parkurda Balkan Şampiyonası’nın milli takım seçmesi yapılacak. Bu seçme tamamlandıktan sonra 4-14 Eylül’de Mogan Gölü’nde Gençler Balkan Şampiyonası için milli takım kampa girecek. Daha sonra da 16-17 Eylül arasında Romanya’da düzenlenecek olan Balkan Şampiyonası’na katılacağız. Bu arada genç olmasına rağmen bu kategorilerde yarışmayacak olan 3 tane genç sporcumuz var. Bunlar, Büyükler Dünya Şampiyonası’nda yarışıp olimpiyatlar için kota mücadelesi verecek. Aslında bu bizi en çok heyecanlandıran kısmı, oda 5-10 Eylül’de Sırbistan’ın Belgrad kentinde olacak. Oradan beklentimiz olimpiyat kotası almak” dedi.

U 19 ve U23 Sporcuları Büyükler Dünya Şampiyonası’nda Yarışacaklar

Olimpiyat kotası almasını beklediği sporculara da değinen Er, “Fenerbahçe’den Elis Özbay ve Halil Kaan Köroğlu’nun Galatasaray’dan ise Enes Biber, Aytemur Selçuk ve Enes Gök’ün olimpiyat kotası almasını bekliyoruz. Halil, Aytemur ve Enes Fransa’nın Paris kentinde Dünya Şampiyonu oldular. Bu sporcular U-19 ve U-23 kategorisindeler ama Büyükler kategorisinde yarışıp gelecek sene düzenlenecek olan Olimpiyatlara katılmak için mücadele edecekler” diye konuştu.

“Biz Yaz Kış Sudayız”

Pandeminin ardından kürek sporuna ilginin artığını ve sıcak, soğuk fark etmeksizin antrenmanlar yaptıklarını ifade eden Er, “Pandemide insanların eve kapamamasından ötürü açık alanda spor yapmaya yönelim oldu. Bu yönelimde de her türlü hava şartına tanık olunduğu için en çok bize yönelim oldu. Biz yaz kış sudayız, eksi 10 derecede antrenman yaptığımızda oluyor 30-35 derecede antrenman yaptığımız da oluyor” ifadelerini kullandı.

Edirne’ye Yapılan Tesis U-23 Avrupa Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yapacak

Baha Er, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın küreğe verdiği desteklere de değinerek, “Gençlik ve Spor Bakanlığı, tesis konusunda büyük destek veriyor. Federasyon başkanımızın da özverili çalışmalarıyla beraber Edirne’de bir parkur alanı yapılmaya başlandı. Bu tesis gelecek sene Türkiye’de ilk defa yapılacak olan U-23 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Hedefimiz orada birçok kategoride altın madalyaya sahip olmak ve Türk misafirperverliğini diğer ülkelere göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hırvat basını duyurdu! “Petkovic Trabzonspor’a gidiyor”

timbir - birlik haber ajansi