a

Koltuk Büyüten Yöneticiler

Koltuk Büyüten Yöneticiler

İş dünyasının karmaşıklığına meydan okuyan, dijitalleşme ve gelecek trendlerine ayak uydurabilen ve sürdürebilir bir başarı elde edebilen kurumların sahip oldukları en önemli değerler C-Level yöneticiler haline geldi. C-Level Yöneticiler aynı zamanda Türkiye ekonomisinin gelişmesi, kurumların global pazarlarda etkinliğini ve başarısını arttırması için de kritik bir rol oynuyorlar.

Başarı Gözlerden Kaçmıyor

Kurumlarına sağladıkları vizyon ve değer yaratma yetenekleri ile büyük bir rol üstlenen C-Level Yöneticilerin elde edilen başarılarda sahip oldukları pay tabi ki de araştırma şirketlerinin de gözünden kaçmıyor. Sektörde yakından takip edilen ve yüksek ilgi gören “En Etkin 50 Fonksiyon Lideri” araştırmaları, “En Etkin 50 CFO”, “En Etkin 50 CHRO”, “En Etkin 50 CMO” ve “En Etkin 50 Teknoloji Lideri” ödülleri ile farklı iş birimlerinde C-Level yöneticileri ve başarılarını yakından takip ediyor. İnsan Kaynakları Danışmanlığı alanında Türkiye’nin lider şirketlerinden DataExpert iş birliği ve BMI Business School İstanbul organizasyonuyla düzenlenen C-Summit Series’de her yıl Türkiye’nin En Etkin 50 Fonksiyon Lideri belirleniyor.

Araştırma kapsamında, Türkiye ekonomisinde aktif rol alarak iş dünyasının geleceğine şekil veren, kurumlarının sürdürülebilir başarısında kritik görev ve sorumluluklar üstlenen ve aynı zamanda beşerî sermayenin güçlendirilmesi için çalışmalarda bulunan C-Level Yöneticiler, her yıl en etkin 50 fonksiyon lideri arasında gösteriliyor. Geçtiğimiz yıllarda En Etkin 50 Fonksiyon Lideri listelerine adını yazdırmış olan birçok yöneticinin ise günümüzde görev ve sorumluluklarını genişlettiğini gözlemlemek mümkün. Kariyer basamaklarında hızla yükselen ve yeni pozisyonlara gelerek bir nevi koltuk büyüten bu isimler, günümüzde üstlendikleri önemli rollerde hem kurumlarının hem de Türkiye ekonomisinin başarısına katkıda bulunmaya devam ediyor.

DataExpert katkılarıyla BMI Business School tarafından 2016’dan bu yana düzenlenen C-Summit Series araştırmaları kapsamında 5 binden fazla yönetici araştırmalara dahil edildi. Pozisyonlarında bulundukları süre boyunca yarattıkları etki, yer aldıkları projeler, deneyim süreleri ve Türkiye’nin ekonomik ve beşerî sermayesine sunmuş oldukları katkı göz önünde bulunduruldu. Her fonksiyonda verilen ödüllerde bugüne kadar 600 fonksiyon lideri, “En Etkin 50 CFO”, “En Etkin 50 CMO”, “Etkin 50 CHRO” ve “En Etkin 50 Teknoloji Lideri” listelerinde kendine yer buldu.

Zirvelerde liderlerin sahip oldukları deneyim ve akademik geçmişleri ilgi çekiyor. Türkiye’nin En Etkin 50 CFO listelerinde yer alan yöneticilerin %68’i yüksek lisans mezunu ve %64’ü ortalama 10 yıl ve üstü üst düzey yöneticilik tecrübesine sahip. Bununla birlikte kadın yöneticilerin oranının en çok olduğu alan ise insan kaynakları. En Etkin 50 CHRO listelerinde Türkiye’nin en başarılı İK yöneticilerinin yüzde 58’ini kadınlar oluşturdu. En Etkin 50 Fonksiyon Lideri listelerinde yer alan yöneticilerin kariyerlerindeki başarılar ise asla tesadüf değil.

İşte En Etkin 50 Fonksiyon Lideri Araştırmaları kapsamında geçtiğimiz yıllarda ödül alan isimler ve yeni görevleri;

Özgür Burak Akkol, Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı iken 2019’dan beri ise MESS ve TİSK Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Ayrıca Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Görkem Elverici Şişecam CFO’su iken 2020 yılından itibaren Şişecam CEO’su olarak görev yapıyor.

Mehmet Fatih Kacır, Bakan Yardımcısı iken T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı.

Elchin Ibadov, Socar Türkiye’de CFO pozisyonunda görev yaptıktan sonra Socar Türkiye’de CEO pozisyonuna getirildi.

Hüseyin Kadri Samsunlu, Akfen Holding’te CFO olarak görev yaptıktan sonra İGA İstanbul Havalimanı CEO’su olarak göreve başladı.

Bülent Aksu, Turkcell CFO’su iken Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Berk Çağdaş, Doğuş Otomotiv’te CFO iken Renault’da CEO olarak görevine devam etti.

Mustafa Seçkin, Unilever Türkiye’de Genel Müdür Yardımcısı iken 2022’den itibaren Genel Müdür koltuğunda oturdu.

 Dr. Bülent Sabuncu, FLO’da CFO iken Koton’da CEO pozisyonuna getirildi.

Orhun Köstem, Coca Cola’nun CFO’su iken 1 Temmuz 2021’den itibaren Sabancı Holding Finans Grup Başkanlığı görevini devraldı.

İpek Ersavaş, Procter & Gamble Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü iken 2020 yılında Estée Lauder Companies Türkiye Genel Müdürü görevine geldi.

Burcu Civelek Yüce, Akbank’ta İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı iken Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna geldi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bolu’da Ekmeğe Yüzde 50 Zam

timbir - birlik haber ajansi