a
  • Samsun OLAY
  • Ekonomi
  • Işıkeli Nohut Kahvesi, Çanakkale’nin Coğrafi İşaretli 14.Ürünü Oldu

Işıkeli Nohut Kahvesi, Çanakkale’nin Coğrafi İşaretli 14.Ürünü Oldu

Işıkeli Nohut Kahvesi, Çanakkale’nin Coğrafi İşaretli 14.Ürünü Oldu

BİROL GÜNGÖRDÜ / BHA – ÇANAKKALE

Biga Belediyesi, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ziraat Odası girişimleri neticesinde Işıkeli Nohut Kahvesi,15.08.2023 tarihli ve 155 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı bülteninde yayınlanarak tescil edildi.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz konuya ilişkin olarak şunları kaydetti;

“Işıkeli Nohut Kahvesi”’nin Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescili almasını memnuniyetle  öğrendik. Işıkeli Köyünün mutfak kültüründe ve ekonomisinde önemli bir yere sahip olan, bu sebeplerle coğrafi sınırla ün bağı bulunan Işıkeli Kahvesinin mahreç işaret ile tescil edilmesi dolayısıyla  başvuru sahipleri olan Biga Belediyesini, Biga Ticaret ve Sanayi Odasını, Biga Ziraat Odasını ve emeği geçen, katkı sunan herkesi tebrik ediyor, İlimiz için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

İlimiz genelindeEzine Peynirimiz, Bayramiç Elmamız, Bayramiç Beyazımız, Çanakkale El Halımız, Bozcaada Çavuşüzümümüz, Yenice Kırmızı Biberimiz, Geyikli Zeytinyağımız, Bayramiç Tahin Helvamız, Bayramiç Zeytinyağımız, Lâpseki Şeftalimiz, Biga Peynir Tatlımız, Biga Pirincimiz, Çanakkale Domatesimizden sonra Işıkeli Nohut Kahvemiz de coğrafi işaretli ürünlerimiz arasında yer alarak, Coğrafi işaretli ürün sayımız 14’e yükselmiştir.Çanakkale olarak, coğrafi İşaret tescilli bu ürünlerimiz ile sadece lezzet açısından değil, aynı zamanda kültürel mirasımızın ve el emeğimizin korunmasındaki kararlılığını da göstermektedir.

İlimizin sahip olduğu diğer markalaşma niteliğindeki ürünlerimizin de tescil edilmesiyle ürünlerimiz daha da değer kazanarak, hem üreticilerimiz kazanacak hem de tüketicilerimiz doğru ürünle buluşacak ve İlimizin yöresel zenginliklerini daha da güçlendirmeye devam edecektir. Atılan bu adımlar, Çanakkale’mizin gelecekteki nesillere aktaracağı mirasın değerini ve önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Bu yüzden İlimizde yürütülmekte olan coğrafi işaret tescil çalışmalarını önemsiyor ve Çanakkale Ticaret Borsası olarak destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı İçin Gözler Perşembe Gününde

timbir - birlik haber ajansi