a
  • Samsun OLAY
  • Genel
  • Gölbaşı’nda 5 Bin Yıllık Tarihi Miras Külhöyük’ün Sırrı Gün Yüzüne Çıkacak

Gölbaşı’nda 5 Bin Yıllık Tarihi Miras Külhöyük’ün Sırrı Gün Yüzüne Çıkacak

Gölbaşı’nda 5 Bin Yıllık Tarihi Miras Külhöyük’ün Sırrı Gün Yüzüne Çıkacak

Ankara‘nın Gölbaşı ilçesindeki Külhöyük’te sürdürülen arkeolojik kazı çalışmaları ile Anadolu’da hüküm sürmüş uygarlıklara ait yeni bilgilere ulaşılıyor. Gölbaşı Belediyesinin desteklediği Külhöyük kazısında, 5 bin yıllık tarihi miras gün yüzüne çıkarılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Gölbaşı Belediyesi’nin destekleri ile Gölbaşı ilçesi Oyaca Mahallesi’ndeki Külhöyük’te, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Derya Yılmaz başkanlığında kazı çalışması yürütülüyor. Bir Hitit kenti olan ancak yaşam günümüzden 5 bin yıl kadar önce Hattiler zamanında başlayan Külhöyük, Ankara’dan güneye Mezopotamya ve Suriye’ye ulaşan Kilikya Kapıları’na uzanan yol ağı üzerindeki bir yerleşim yeri olma özelliği taşıyor.

GÖLBAŞI BELEDİYESİ TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKIYOR

Ankara’da kazılan tek Hitit kenti olan Külhöyük’teki çalışmalarla, Hattiler ve Hititlerle ilgili yeni bilgilere ulaşılacak, 5 bin yıllık tarihi miras gün yüzüne çıkarılacak. Külhöyük’teki kazıları destekleyen Gölbaşı Belediyesi ortaya çıkarılacak tarihi mirasın ilçenin kültür turizmine katkı sağlamasını amaçlıyor. 250 metreye 200 metre boyutlarında yaklaşık 22 metre yükseklikte bir yerleşim alan olan Külhöyük’te kazılar Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Kararlı kazı statüsünde tek arkeolojik kazı özelliğini taşıyor.

“DÜNYAYI BURAYA ÇEKMEK İSTİYORUZ”

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek,Gölbaşı’nın her tarafının tarih koktuğunu belirterek şöyle dedi:”Her bir yerinden tarih çıkıyor. Oyaca Mahallemizde bulunan, önemli bir Hitit yerleşimi olan ve yaklaşık 5 bin yıllık tarihe uzanan Külhöyük’teki kazıları destekliyoruz. Ankara’da şu anda kazısı yapılan tek Hitit kenti olan Külhöyük’te Hitit Arkeolojisi alanında önemli bulguların açığa çıkmasını bekliyoruz. Hem Gölbaşı’mızı hem de Ankara’mızı güzelleştirerek dünyayı buraya çekmek istiyoruz” dedi.

KAZI ALANI İNCELENDİ

Başkan Şimşek, Kazı Sorumlusu Doç. Dr. Derya Yılmaz ile bir araya gelerek kazıdaki son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Yılmaz ardından Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan ile birlikte kazı sahasında incelemelerde bulundu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ankara’dan Dünyaya Tesbih Yolculuğu

timbir - birlik haber ajansi