a
  • Samsun OLAY
  • Genel
  • CHP Grup Toplantısı’nda Akbelen Direnişçileri Açıklama Yaptı

CHP Grup Toplantısı’nda Akbelen Direnişçileri Açıklama Yaptı

CHP Grup Toplantısı’nda Akbelen Direnişçileri Açıklama Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grup toplantısında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğu açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Akbelen‘de yaşanan ağaç kesme çalışmaları ve Akbelen direnişi vardı.

Toplantı, Akbelen direnişçilerinden Nejla İzci’nin konuşmasıyla başladı.

İzci’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

”Direne direne kazanacağız.”

”Meclis bugün Akbelen için toplantı. 4 senedir bir müdacele, 4 senedir bir haykırış. 16 gündür çok büyük katliam yaptılar.”

”Toprağımızı savunduğumuz için terörist olduk, marjinal olduk. Oluruz.”

”15 gün önce geldi başkanım, dedik ki Akbelen ormanına çok feci girildi. Muğlayı alamadığı için, denizinden toprağına, dağından taşına çok büyük bir baskı var. Yok etme baskısı.”

”Taşımızı toprağımızı vermeyeceğiz bu beşli çetelere.”

”Bir avuç köylü 4 senede çok büyük şeyler başardı.”

”24 Temmuz Pazartesi günü öyle bir örgütlü geldi ki kötülük, başta jammer koydular sesimizi duyuramayaım diye. Toma diktiler evlerimizin önüne.”

”Bu artık bir vatan meselesi. Toprağımızın her adımı işgal altında. Biz değiliz işgal ediciler.”

”İkizbelen, Akbelen giderse, Muğla gidecek.”

”Hala orada nöbet devam ediyor, direniş devam ediyor. Orayı koruyacağız. Oradaki ağaçlar duruyor.  Gerekirse sadece CHP değil bütün vekillerin Akbelen’e akın etmesi gerekiyor.”

”Biz orada her şeyi gördük. Bir hapse girmediğimiz, bir de ölmediğimiz kaldı. Hapse de gideriz, gerekirse bu vatan için ölürüz de.”

”O ağaca sarılıp, çam ağacına sarılıp kendini siper eden Zehra ninem için buradayım. Dün bir duyuru yapılmış marjinal gruplar burayı savunuyor diye. Marjinal gruplar burada. Elleri nasırlı, kınalı, ayakları naylon papuçlu marjinaller burada.”

”Akbelen’in gözü kulağı burada. Herkes bizden iyi haberler bekliyor. Size sormak istiyorum, Akbelen için bugün ne yapacaksınız?”

“Zeytinimizi bitirmelerine izin vermeyeceğiz. Biz o kadar zengin bir ülkeyiz ki, tütünle büyüdük, domatesler ektik. Bunlarla büyüdük. Hiç sulamazdık bile. Ama şimdi sulasan da olmuyor. Bu maden zehirleri yüzünden olmuyor.”

”Siz Toprağınıza Sahip Çıkıyorsanız Bilin Ki Vatanınıza Sahip Çıkıyorsunuz”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu konuşmasına, ”Bugün bizim için de Türkiye için de özel bir gün. Parlameto da zaten bu özel gün nedeniyle topalıyor. Coğrafyamızın, güzel Türkiyemizin bir bölümünde insanlar topraklarına sahip çıkmak istiyorlar. Eğer ki siz toprağınıza sahip çıkıyorsanız bilin ki vatanınıza sahip çıkıyorsunuz.” diyerek başladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

”Hep seçimi beklediler. Şeçimden sonra gereğini yapalım dediler. Seçimi hileyle hurdayla aldılar. Şimdi beraber gittiğimiz o alanda ağaçların nasıl kesildiğini hep birlikte gördük”

”Asıl talimatı verenler suçlu burada. ”

”Allahın güneşi bedeva. Kömür için, akaryakıt için para ödüyorsunuz. Ama Allah’ın güneşi bedava. Doğayı niye katlediyorsunuz?”

”Akbelen aynı zamanda bir Türkiye’dir.”

”Ben boşuna mı beşli çeteler diyordum. Dilimde tüy bitti. Bu ülke beşli çetelerle mi yönetecek, yasalarla mı yönetilecek? Ve utanmadan ağacının, hayvanının, çiçeğinin, böceğinin yanında durana marjinal diyorsunuz. İnsanda biraz utanma, biraz ahlak olur.”

”Siz eğer kömür  bacasından tüten dumanı tütmek istiyorsanız sizin bu ülkede yaşamaya hakkınız yok. Bu ülkede yaşamak isteyenler ormanın güzel havasını solumak istiyorlar.”

”Akbelen’den geldikten sonra grup başkanına talimat verdim. Meclisi olağan üstü toplantıya çağırabilir miyiz diye. 600 milletekili var, belki vicdanlı insanlar gelirler diye.”

”Vicdan sahibi kişilere şimdi soracağız. Biz gittik bize inanmayabilirsiniz, efendim siz muhalefet partisisiniz diye. AK Partililer de gitsinler, MHP’liler de gitsinler, o talanı görsünler.”

”O kadar vicdansızlar, o kadar marjinaller ki ve gözlerini o kadar para bürümüş ki çıkıp şunu söyleyebiliyorlar; Efendim, onlar marjinaller.”

”2013’de Akbelen’le ilgili Hacettepe üniversitesine bir rapor çıkartıyorlar. Raporda şu sonuç çıkıyor; sakın yapmayın. Susuz kalırsınız, Bodrum susuz kalır.”

”Gözlerini para bürümüş bunların. Para dediğim dolar. Türk lirası bunlarda yok zaten.”

”Maden elbette çıkarılmalı, kimse çıkarılmasın demiyor. Ama orman talan etmeden çıkarılır. Ama orada içme suyuna zarar verecek, Bodrum susuz kalacak diyorsa çıkaramazsın.”

”Benim size sözüm var. Sizin her yerde, her ortamda sesiniz olacağım. Sadece ben değil bütün CHP’liler olacak.”

”Bunlar ağaçla değil aslında insanla da uğraşıyorlar. İnsanı yok etmeye çalışıyorlar. Bunlar, bu beşli çeteler.”

”Bunlar her şeyi dolar, euro ile yaparlar. Ve bunlara en büyük desteği saray iktidarı verir.”

”Burdan AK Partinin, MHP’nin, YRF’nin, yani Cumhur İttifakı vicdanlı vekillerine çağrı yapalım. Bakın bakalım ne oldu orada. Bu çağrıyı bugün meclis genel kurulunda da yapalım. Ama adım kadar eminim ki gelmeyecekler, kapının önünde bekleyecekler. Mecliste çoğunluk sağlanırsa koşa koşa gelip hayır diyecekler. Ama eğer hayır derseniz elim iki yakanızda olacak.”

”Asla unutmayın siz hiçbir zaman yalnız değilsiniz. Sarayın dışında 85 milyon insanın yüreği sizinle atıyor.”

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkan Şoray’ı Getiriyor

timbir - birlik haber ajansi