a

Çanakkale’de Orman Yangını

Çanakkale’de Orman Yangını

Olayın bildirilmesinin ardından Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bölgeye hızla çok sayıda ekip sevk edildi. Ayrıca, jandarma ekipleri de olay yerine intikal etti. Yangının rüzgarın etkisiyle hızla yayılmasının ardından ekipler, havadan ve karadan müdahale çalışmalarına başladı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevlerin kontrol altına alınması için çalışmalar devam ediyor.

Çanakkale’de Yangında 9 Yerleşim Yerine Tahliye

Çanakkale’de çıkan orman yangını nedeniyle 9 yerleşim yeri tahliye edildi. Çanakkale Boğazı kuzey-güney gemi geçişlerine kapatıldı. Çanakkale Hava Radar Mevzi Komutanlığı ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesininde boşaltılması için çalışma başlatıldı.

“6 Köy Boşaltıldı, 3 Köy Boşaltılmaya Hazır”

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yangına yönelik açıklamalarda bulundu.

Yumaklı açıklamasında; Rüzgar çok şiddetli. Bütün güçlerimizi yerleşim yerlerini korumaya odaklamış bulunmaktayız. Yangın, Çanakkale şehir merkezini teğet geçer haliyle ilerliyor. En kötü senaryoya göre hazırlık yapılıyor. Devlet hastanesi ve üniversite teyakkuz halinde ama herhangi bir boşaltma söz konusu değil. 6 köy boşaltıldı, 3 köy boşaltılmaya hazır.” ifadelerini kullandı .

30 Hava Aracı İle Müdahale Ediliyor

Çanakkale valiliği ise yangına 30 hava aracı ile müdahale edildiğini ve bazı köylerin tedbir amaçlı boşaltıldığını açıkladı.

Valilik açıklamasında “İlimiz merkez Kayadere köyü civarında çıkan orman yangınına 30 hava aracı ile müdahale edilmesine rağmen yangın rüzgarında etkisi ile büyüme eğilimi göstermiştir.

Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köyleri tedbir amaçlı boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu kız öğrenci yurdunda misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları da önemlidir. Orman yangını nedeniyle Arazöz ve iş makinalarının yoğun olarak çalışmasından dolayı vatandaşlarımızın acil durumlar dışında Çanakkale İzmir Yolunu kullanmamaları önemle rica olunur.” ifadelerini kullandı.

“Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi” Bölgeye Gidiyor

Yangına yönelik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yaptığı açıklamada “Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi”nin bölgeye müdahale için gittiği belirtildi.

Bakanlık yaptığı açıklamada “Saatte 9600 metreküp su basabilen yatayda 150, dikeyde 70 metre su püskürten yangın söndürme sistemli “Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi” Kepez bölgesindeki yangına müdahale için bölgeye hareket etti” ifadelerini kullandı.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden “Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın” Projesi

timbir - birlik haber ajansi