a

Bakan Şimşek: Yıllık Enflasyon Düşmeye Başlayacak

Bakan Şimşek: Yıllık Enflasyon Düşmeye Başlayacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı ve yıllık enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Temmuz ayı enflasyonu yüzde 9,49 olurken yıllık enflasyon da yüzde 47,83 olarak hesaplandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, enflasyonun Temmuz ayı ile birlikte yüzde 47,8 oranla piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleştiğini belirtirken, 2024 yılı ortasında enflasyonun düşmeye başlayacağını söyledi.

Bakan Şimşek paylaşımında, ”Mali tedbirler, döviz kuru gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle enflasyon Temmuz’da yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti. Dezenflasyon ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş sürecindeyiz. Para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacak. Dezenflasyon sürecini mali disiplinle destekleyeceğiz. Politikalarımızın temel amacı orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmektir.” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fındık İşçisi ve Ücret Belirsizliği Krizi

timbir - birlik haber ajansi