a

Asıl Zamlar Seçimlerden Sonra Gelecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzincan Tercan’da düzenlenen halk buluşmasında açıkalamalarda bulundu. Mart 2024’teki yerel seçimlere işaret ederek, “Asıl zammı o zaman göreceksiniz.” dedi.

featured

Kılıçdaroğlu: Asıl Zamlar Seçimlerden Sonra Gelecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzincan Tercan’da düzenlenen halk buluşmasında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, son günlerde yapılan zamlara değinerek, gerçek zammın asıl seçimlerden sonra geleceğini söyledi ve bu durumun emeklileri olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladı. Konuyla ilgili Kılıçdaroğlu, “Yağmur gibi zamlar gelecek.” dedi.

Konuşmasında Türk Lirası’ndaki değer kaybına değinen Kılıçdaroğlu, elindeki 200 liralık banknotu göstererek liranın değerinin ciddi oranda düştüğünü belirtti. Banknotun 2009 yılında 131 dolar ederken şu an sadece 7 dolar ettiğini söyleyen CHP Lideri, ”2009 yılında 200 lira ile 18 kilo beyaz peynir alınırken, şimdi sadece 1 kilo peynir alıyorsunuz.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

”Çiftçi dediğiniz kişi tarlasında çalışır, alın teri döker, ürününü elde eder. Hatırlar mısınız Toprak Mahsulleri Ofisi’nin üzerinde şöyle bir ifade vardı; ‘Ofis çiftçinin kara gün dostudur’ diye. Bugün buğdayınızı, arpanızı götürdünüz. Normalde bunları alması lazım. Sıraya koyuyorlar. Paranızı dört beş ay sonra ödeyeceğiz diyorlar ama şunu sakın unutmayın çiftçinin parasını dört ay beş ay sonra ödeyeceğiz diyorlar ama beşli çetenin parasını aynı gün tak tak tak ödüyor üstelik dolar olarak ödüyor.”

”Halk Bankası’nın Esnafa Ucuz Kredi Vermesi Gerekiyor”

”Dışarıdan buğday alıyorlar, dışarıdan arpa alıyorlar, dışarıdan et alıyorlar, dışarıdan canlı hayvan alıyorlar. Dışarıdan mercimek alıyorlar. Dışarıdan nohut alıyorlar. Dünyanın milyar dolarlarını ödüyorlar ama bizim çiftçiye gelince para yok diyorlar.”

”Çiftçiye nasıl Ziraat Bankası ucuz kredi veriyorsa Halk Bankası’nın esnaf dostu olarak esnafa ucuz kredi vermesi gerekir.”

”’Emekliye zammı yıl sonunda vereceğiz’ diyorlar. Yani ‘ocak ayında vereceğiz’ diyorlar. Ne demektir ocak ayında vereceğiz? ‘Asıl zammı ocaktan sonra yapacağız durumu idare ediyoruz ama ocaktan sonra göreceksiniz yağmur gibi zamlar gelecek’ deniyor. Ocaktan sonra belediye başkanları seçimleri süreci gelecek. Belediye başkanları seçiminden sonra asıl zamları o zaman göreceksiniz.”

Kılıçdaroğlu: Asıl Zamlar Seçimlerden Sonra Gelecek

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Balıkesir’de Orman Yangını

timbir - birlik haber ajansi