a

Akaryakıta 2 liralık zam yolda

Akaryakıta 2 liralık zam yolda

Akaryakıt fiyatları, döviz ve brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan doğrudan etkileniyor. Bu nedenle uluslararası piyasalardaki fiyat hareketleri, ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına da yansıyor. Özellikle son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, akaryakıt fiyatlarının artmasına neden oluyor. Salı günü benzine 2 liralık zam gelmesi bekleniyor.

En yüksek fiyat İzmir’de

Benzin fiyatları, İstanbul’da 34.05 lira, Ankara’da 34.53 lira ve İzmir’de 34.63 lira olarak açıklandı. Bu fiyatlar, araç sahiplerinin cebini yakarken, yakıt kullanımını etkileyen önemli faktörlerden biri haline geldi.

Geçtiğimiz hafta alınan bir kararla birlikte ÖTV tutarlarına yapılan zam da vatandaşların belini büktü. Benzine ve motorine yapılan 5 lira, LPG’ye ise 4 lira artış gelmişti. Buna göre, benzinin litresinde bulunan 2,52 TL’lik ÖTV 7,52 TL’ye yükseldi, motorindeki 2,05 TL’lik ÖTV ise 7,05 TL’ye çıktı.

Erdoğan’dan akaryakıt eleştirilerine yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin akaryakıt zamlarıyla ilgili yönelttiği eleştirilere verdiği yanıtta, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi düzenlemesi yaptığını belirtti. Özellikle ÖTV’nin maktu olmasından dolayı uzun süredir enflasyon güncellemesi yapılmadığını ifade eden Erdoğan, akaryakıt fiyatlarındaki artışın, depremlerin yol açtığı mali yük ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yapıldığını söyledi. Ayrıca, Türkiye’nin akaryakıt fiyatlarının Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak, dünyadaki fiyatlar çerçevesinde fiyatlandırma yapıldığını belirtti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Yerinde Dönüşüm’ Projesine Başvuru Sayısı 5’inci Günde 80 Bine Ulaştı

timbir - birlik haber ajansi